Gönül Kolat İle Çok Özel

Kısa zamanda büyük kitlelere ulaşan bir isim ‘Gönül Kolat’ Onun öyküsü benzeri olmayan bir başarı hikayesi… Facebook’ta oluşturduğu sayfa sayesinde şimdi O bir marka.

Kendisi ile butiğinde görüştük hem özeli hemde iş hayatına dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik… Ben Gönül Kolat’ a bayıldım. İnanılmaz enerjisi var. İşine aşık, müşterilerine arkadaş gibi davranan; açık sözlü, doğal ve çok sempatik anlayacağınız şimdiye kadar eşine rastlamadığım bambaşka biri… Gönül’ ü tanıdıktan sonra neden bu kadar başarılı olduğunu daha iyi anladım.“Gönül Kolat” şimdilerde bir marka, bu tamamen senin başarın mı yoksa destekleyenlerin ile mi oldu?

Benim büyümem tamamen spontane ve Allah’ın “Yürü Ya Kulum” demesi ile oldu. İlk olarak blog yazarlığı yapıyordum ve annem internet başından kalkmıyorsun ne işin var o kadar bilgisayar başında diye kızıyordu ama ben başardıkça burayı kurduktan sonra inanmaya başladı. Babam ise bana hep “Benim yanımda çalış neden başka yerde çalışacaksın, burasıda senin” diyordu. Bana 1 lira yardım etmedi hatta zararı bile oldu, sırf yanından ayrılmayayım diye önüme setler dahi kurdu. Para kazanmak istiyorsan gel bizim yanımıza dediler. Evet orada da birşeyler yapıyordum ancak ismime yönelik olmuyordu. Ayrıca benim özgür bir ruhum var. Misal giderim kumaşcıya keserim, biçerim, yırtarım denerim hatta müşterinin üzerinde bile tasarım yaparım. Babamın işi bebek-çocuk tekstili üzerineydi ve hiç benim tarzım değildi. Çok sıkılıyordum. Sonra ufak ufak internetten takılar aksesurlar tasarlamaya başladım.Evet o dönem senin sevgililer gününde tasarladığın bir ayakkabı vardı onu hatırlıyorum…
Evet çok güzeldi. O çok beğenilmişti…

Şimdi baban destekçi mi?

Destekçi, hatta evlendikten sonra bana bakışı bile değişti. Sanki dokunsam ağlayacak gibi bakıyor şimdi bana. Ben başardıkça ailem ile iletişimimizde çok farklılaştı tabi.

Eğitimini aldın sen bu işin sence eğitimli olmak şart mı?

Uygulamada çok farklı oluyor tabi, hani öğrenildiği gibi olmuyor hiç ama bilmek şart. Bilmeyenler zaten taklitten öteye gidemiyorlar. Okumayan bilemez, ben 6 yıl boşuna okumadım yani. Müşterinin fiziğine uygun olup olmadığını anlamak için bile eğitimli olmak gerek. İyi ya da kötü biryerden olsun ama muhakkak diplomalı olsun. Ben inanmıyorum alaylı ve okuyanın aynı olduğuna. Alaylıda bir yere gelir ama eğitimlinin başladığı noktaya ancak 10 yılda gelir. Tekniği bilmek şart. Misal bir uçağı nasıl indiriyor diye izle izle belki senelerce izleyerek indirebilirsin ama tekniğini bilmeden yapmaya çalıştığın zaman kuşkusuz ki yere çakılırsın.

Yaptığım herşeyi kendi emeğimle yaptım. Gerektiğinde terzilerde sabahladım, o yüzden başkalarının küçük gördüğü önemsemediği her şey benim için çok önemli…

Peki kapanmaya nasıl karar verdin?

Şimdi bakıyorumda çok açıkmışım, insana açık olunca her şey doğal geliyor. Aslında o açık hallerimden artık kendim rahatsız olmaya başlamıştım. Ve gelen müşterilerimden etkilendim. Hani kapalıda şık olunabiliyor ve kendine özen gösterebiliyorsun diye onlarda da görünce.Ailen muhafazakar değil mi?

Evet ancak bizim ailede geleneksel biraz örtü hani türban değil. Başörtü şal atarlar altta bone kullanmazlar. Bir keresinde annem ve teyzemin fotoğrafını yüklemiştim “Böyle Moda oluşturuyorsunuz” diye çok eleştirmişlerdi ancak Modayla ilgisi yok. Annem-Teyzem genç kızlıklarından berri öyle görmüş öyle örtünmüşler.

Arkadaş çevren değişti mi böyle bir yola girince?

Tabi değişti; bir çok yeni insanla tanıştım. En yakın arkadaşlarımdan Esra ile (Esra Seziş) daha sonradan tanıştım.

Blogunda açık fotoğraflarının duruyor hala, onları neden kaldırmıyorsun?

Silmiyorum, çünkü geçmişim onlar benim. Ben oradan geldim ve adım adım büyüdüm. Elim bazen gidiyor ama geri çekiyorum. Hani kendimi zaten çok fazla kullanmıyordum zaten o yüzden çok fazla fotoğrafım yoktu benim. Ama kıyamıyorum geçmişimi silmeye.Kıyafetlerinde de kendi özelinde de “fiyonk”u çok seviyor ve kullanıyorsun, bunun özel bir nedeni var mı?

Çok seviyorum kelebek şeklini ayrıca gözü kaşı olmadığı için figür olarak kullanmamızda dinen bir sakıncası yok.

Çok fazla göz önünde olmak beraberinde eleştiriyide getiriyor, gördüğüm kadarıyla sanada bu yapılıyor, canını neler sıkıyor senin?Yaptığın şeye misal 300 lira diyorsun. Ama karşındaki kişi “Ne ki o 300 lira” dediğinde ben tahammül edemiyorum. Çünkü ben onun o hale gelmesi için kafa patlatıyorum. Hani son haline baktığında kolay geliyor ancak o hale gelene kadar çok aşamadan geçiyor.
Birde bana hep aynılarını yapıyorsun diyorlar ancak müşteri bunu talep ediyor ki ben bunu yapıyorum. Dosyalarıma baktığımda 150 taneden fazla model var ama herkes aynısını istiyor. Bazen bazı modelleri yapıyorum ama tutmuyor. Daha sonra ki yıl aynısını yine yaptığımda çok kişi beğeniyor ve talep ediyor. Yani birde benim tek başıma çalıştığımı unutuyorlar sanırım ki bu kadar fazla model beklentisindeler.

Ben kimsenin arkasından konuşmam, kimse için kötü düşünmem o yüzden bunu yapanları anlayamıyorum.
Başarı ile birlikte eleştiriler artıyor. Piyasada bir sürü arkadaşım var yani anlayamıyorum bazen arkadan konuşma durumlarınıda. Bir çok insanla muhattap oluyorum ve konuşulanları duyuyorum zaten. Bazen öyle şeyler yazılıyor ki bana hiç söylemiyor asistanlarım.
Bu dükkanın kapısından aracısız giremeyenler şimdi benim için ara sokakta butik açtı diyorlarmış arkamdan, duyuyorum ama hiç önemsemiyorum. Çünkü ben herşeyi kendim yaptım ve kimsede maddi manevi destek almadım.Birazda Gönül’ün gönlünden konuşalım, çiçeği burnunda evlisin. Evlilik sürecinde çok hızlı oldu. Eşinle nasıl tanıştın?

Evet tanışmamız, evlenmemiz hepsi 6 ay içinde oldu. O beni ilk önce gazetede görmüş. Daha sonra internetten takip etmiş, butiğin numarasını bulmuş. Arıyormuş butiği ama kızlar hiç söylemiyordu bana. Daha sonra Anneler Günü’nde mesaj attı bana ama çok güzel bir mesajdı, o anda fotoğrafını çektim ve hala duruyor telefonumda yani etkilenilmeyecek gibi değil. Ama ben yalnızca teşekkür ettim. Bu sefer bana işle alakalı mesaj attı dedi ki “Bayinizi açalım Bursa’ya” beni en hassas yerimden vurdu işle ilgili olunca tabi ben başladım anlatmaya işte ne şekilde çalışılabilinir diye. Ama onun umurunda değil tabi onun maksadı yalnızca benimle konuşmaktı. “Facebook’dan ulaşamayabilirsin buradan ulaşın” dedi ve daha sonra Ramazan ayının ilk günü bana telefon numarasını vermişti ama ben aramadım da içimden bir ses sürekli olarak “Mesaj at, Mesaj at” diye dürtüyor beni, sonrasında ben mesaj attım sonunada .’Gönül Kolat’ yazdım ama o da uyuyormuş o anda cevap gelmedi, bende kendi kendime kızıyorum hani umursamadı bile beni ne diye yazdım diye. Tam iftara 10-15 dakika kala bana mesaj geldi.İster istemez fark etmiştim yani onun niyetini, oturdum sofraya başladım o gün orucumu açmadan önce uzunca dua ettim, hakkımda hayırlısı olsun diye.

Eşim, biz tanıştıktan 10 gün sonra ailem ile tanıştı . 6 ay içinde de evlendik …

O günden sonra 3 gün hiç uyumadan mesajlaştık. Tamamen birbirimizi tanımaya yönelik, sonra bir baktım namazında abdestinde tam istediğim gibi biri. Hatta kendi kendime dedim nasıl dua etmişim (gülüyor) Ne parada, ne şanda şöhrette gözüm vardı hep isteğim kendi ekmeğini kazanan Allah’tan korkan, kuldan utanan birisi olmasıydı.İlk hafta Salı günü biz buluştuk, Cumartesi günü ise ailemle tanışmaya geldi. Yani tanıştığımın 10. günü ailem ile tanıştırdım. 6 ay içinde de söz-nişan-düğün hepsi oldu.

Herşey dört dörtlük mü, yani hiç mi çatıştığınız noktalar yok?

Var tabi. Misal biraz temizlik hastası diyecek kadar titiz. Biraz maço tarafıda var tabi eşimin ama herşey ve herkes 4×4’lük değildir. Yani bende değilim. İlişkide en önemlisi karşılıklı olarak birbirini idare etmektir ve bende bunları idare ediyorum tabi.

Gelecekte neler olacak peki?

Şimdi yeni sezonumuzu açtık, şahane bir moda çekimi yaptık ve Alemdağ’ da yeni yerimize taşındık. Ayrıca Pendik, Bursa ve farklı şehirlerde Gönül Kolat tasarımları satılmaya başlandı. Hollanda’ ya ürün verdik, bu benim için çok büyük bir gurur… İnşallah gelecekte Gönül Kolat tasarımlarını Türkiye ve Dünya da her yerde bulabilecekler…

Kendi atölyeni kurmayı düşünmüyor musun?

Başlangıçta denedim ama kendi bünyemde çalıştırmak zor oluyordu. Hani istediğim tüm nitelikleri barındıran kişi ile karşılaşamadım.

Bu yoğunlukta bize vakit ayırdığın için çok teşekkürler…

Asıl ben Teşekkür Ederim ve bu vesileyle tanıştığımız için de çok mutlu oldum.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.